Inne

“Byłam tu”

“Choć może czasem miałaś więcej niż inni powodów, żeby dać sobie spokój. Dostałaś stertę kamieni. Wyczyściłaś je do połysku i zrobiłaś ładny naszyjnik. Meg dostała klejnoty i powiesiła się razem z nimi.”
~ ”Byłam tu” Gayle Forman

Ostatnio miałam przyjemność przeczytać cudowną książkę “Byłam tu”. Powieść od samego początku jest bardzo interesująca czym zachęca nas do czytania i poznania dalszych losów bohaterów. Dramat połączony z romansem i tajemnicą jest wspaniałym połączeniem. Autorka dotyka najistotniejsze życiowe problemy- nie tylko młodych ludzi.

W książce znajduje się wiele ciekawych cytatów, lecz ten specjalnie utkwił mi w pamięci.
Chciałabym odnieść się do niego na podstawie sytuacji bohaterek i przykładu z życia.

Bohaterka Meg popełniła samobójstwo mimo tego, iż od życia dostawała wszystko co najlepsze. Miała kochającą rodzinę, cudowną przyjaciółkę, wymarzone studia, może wydawać się absurdalne, że dziewczyna dopuściła się tak okrutnej rzeczy. Moim zdaniem nie potrafiła tego docenić, ponieważ dostała to bez szczególnych starań.
Cody, dziewczyna, która mimo przeciwności losu nie poddawała się, dokładała wszelkich starań, aby dojść do celu. Główna bohaterka mogłaby powiedzieć, że wszystko co w życiu osiągnęła zawdzięcza sobie i swojej determinacji.

Postawy przyjaciółek skłoniły mnie do przemyśleń na temat drogi do sukcesu.
Wiele z nas dostaje właśnie stertę kamieni jakimi są nasze problemy, wady, niepewności lecz powoli i stopniowo oczyszczamy je radząc sobie z nimi. Każda sytuacja stająca nam na drodze do celu jest takim kamieniem. Kamieniem, którego nie możemy odtrącić, ponieważ poleci on trochę dalej i w rezultacie ujrzymy go ponownie.

Do sukcesu nie ma drogi na skróty, trzeba dojść samemu i nauczyć się przemieniać “kamienie w naszyjnik”. Nie poddawajmy się za szybko! Osiągając cel, będziemy mieli większą satysfakcję i poczucie dumny niż osoba, która dostanie wszystko podane na tacy.
Każda osoba zarabiająca własne pieniądze wie jak trudno je wydać i jak bardzo się je docenia. Dla mnie pieniądze zarobione własnymi rękami mają większą wartość, niż te, które uzyskałam na przykład od rodziców jako kieszonkowe.

Starajmy się iść do przodu i osiągać sukcesy ciężką pracą, bo taka droga ma najlepszy finał 🙂

Dodaj komentarz